קרצינומה קרטינוציטית 01.02.2018

לגברים עם היסטוריה של קרצינומה קרטינוציטית סיכון נמוך יותר לתמותה ממלנומה

לגברים עם היסטוריה של קרצינומה של תאי בסיס או תאי קשקש סיכון גבוה יותר לפתח מלנומה אינבזיבית, אך סיכון נמוך יותר לתמותה כתוצאה מהמחלה ביחס לגברים אחרים

קרצינומה קרטינוציטית (Keratinocyte carcinoma, להלן KC) היא הממאירות השכיחה ביותר בארה"ב בפער משמעותי, וכוללת את שני סוגי ממאירות העור: Basal cell carcinomaי(BCC) או Squamous cell carcinomaי(SCC), המהווים 80% ו-20% ממקרי KC בהתאמה.

על פי מחקרים קודמים, לאנשים בעלי היסטוריה של KC סיכון מוגבר לפתח ממאירויות נוספות בהמשך חייהם, כולל סיכון מוגבר למלנומה בקרב גברים וסיכון מוגבר למלנומה, סרטן שד וסרטן ריאות בקרב נשים. למרות הממצאים העקביים, המצביעים על סיכון מוגבר למלנומה בקרב גברים ונשים בעלי היסטוריה של KC, טרם נבדק הסיכון לתמותה כתוצאה ממלנומה בקרב אותה קבוצה.

במחקר חדש המתפרסם כעת בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology, תוצר שיתוף פעולה בין חוקרים מאונ' טיינג'ין בסין וחוקרים מאוניברסיטאות הרווארד ואינדיאנה בארה"ב, ביקשו החוקרים לבדוק את הסיכון לתמותה כמלנומה בקרב גברים בעלי היסטוריה של KC.

לשם כך התבססו החוקרים על מדגם ממחקר קודם – Health Professionals Follow-up Studyי(HPFS), שהחל ב-1986 וכלל 51,529 גברים אמריקנים ממקצועות הבריאות בגילאי 40-75. המעקב אחר הנבדקים נמשך עד לתמותה כתוצאה ממלנומה או מכל סיבה אחרת או עד למועד סיום המחקר (בשנת 2012). גברים אפרו-אמריקנים לא נכללו במחקר בשל הבדלי שכיחות ממאירויות העור בין האוכלוסיות השונות. מגבלת המחקר העיקרית נעוצה בהרכב המדגם, הכולל גברים ממקצועות הבריאות בלבד. כך, תיתכן הטיה עקב חשיפות שונות של עובדים במקצועות אלה ביחס לאוכלוסייה הכללית.

החוקרים השתמשו במודל הרגרסיה של Coxי(Cox proportional hazards model) על מנת לקבוע את הסיכון לתמותה כתוצאה ממלנומה בקרב גברים עם היסטוריה של KC ביחס לגברים אחרים.

מקרב הנבדקים, נמצאו 908 מקרים של מלנומה אינבזיבית, מתוכם 579 גברים ללא היסטוריה של KC ו-329 גברים בעלי היסטוריה של KC. בדומה לממצאי מחקרים קודמים, גם במחקר זה נמצא כי הסיכון לפתח מלנומה אינבזיבית גבוה יותר בקרב גברים עם היסטוריה של KC, אולם, לגברים עם מלנומה בעלי היסטוריה של KC סיכון נמוך יותר לתמותה כתוצאה מהממאירות ביחס לגברים עם מלנומה ללא היסטוריה של KC - יחס סיכון של 0.60 (רווח בר-סמך 95%: 0.35-0.94).

לסיכום, אמנם לגברים עם היסטוריה של KC סיכון גבוה יותר לפתח מלנומה, אך הסיכון שלהם לתמותה מהממאירות נמוך יותר ביחס לגברים אחרים.

מקור:

Song F, Chen ST, Li X, Han J. Personal History of Keratinocyte Carcinoma is Associated with Reduced Risk of Death from Invasive Melanoma in Men. J Am Acad Dermatol. 2018 Jan 6.

ערכה: ד"ר זהר מאירי

נושאים קשורים:  סרטן עור,  מלנומה,  קרצינומה של תאי בסיס,  קרצינומה של תאי קשקש,  קרצינומה קרטינוציטית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות